Projekt pro vyšší transparentnost

Tiskové zprávy

projekt vznikl ve spolupráci s GREENPEACE s podporou nadace OSF

Ropák Švarc se mstí organizátorům ankety žalobou - Šéf představenstva Spolany zastrašuje své kritiky

datum: 2003-10-20, kategorie: Spolana

Ekologické sdružení Děti Země odeslalo Krajskému soudu v Brně své vyjádření k žalobě předsedy představenstva Spolany, a. s. Neratovice Pavla Švarce, který od organizátorů ankety Ropák roku žádá veřejnou omluvu za vzniklou újmu a sto tisíc korun (1). Děti Země a Greenpeace však k omluvě Švarcovi nevidí žádný důvod, neboť považují jeho zvolení Ropákem 2002 i všechny předložené důvody za oprávněné. A to včetně jeho osobní angažovanosti k přidělení zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení. Toto tvrzení Švarc považuje za nepravdivé, a proto na Děti Země Brno podal žalobu (2).

„Nevidím žádný důvod pro omluvu panu Švarcovi, který se ropákem stal zcela po právu. Děti Země tuto žalobu odmítají jako nebezpečný pokus o zastrašování. V našem vyjádření pro soud jsme proto vše vysvětlili a zároveň jsme navrhli svědky, kteří doloží oprávněnost důvodů jeho nominace na ropáka.,“ uvedl RNDr. Miroslav Patrik z Dětí Země.

 

V historii ankety se sice již podobné výhrůžky vyskytly, ale doposud vždy zůstalo jen u nich. Za jedenáct let své existence si anketa již získala takovou prestiž, že lidem ohrožujícím životní prostředí je zcela pochopitelně trnem v oku.

 

„Žalobu pana Švarce vnímám jako další pokus odvrátit pozornost od vážných ekologických a ekonomických problémů Spolany. Podnik se potácí ve ztrátě, jde od jednoho skandálu k druhému a firma se stala symbolem neodpovědného chování chemického průmyslu v České republice i zahraničí. Škoda, že pan Švarc raději nevěnuje stejné množství času a energie na vyčištění zamořeného okolí Spolany a odškodnění majitelů kontaminovaných pozemků,“ uvedl k tomu odborný konzultant Greenpeace pro oblast toxických látek MUDr. Miroslav Šuta.

 

Už v minulosti se Spolana pokoušela o kriminalizaci svých kritiků. Policie odložila jako neopodstatněná např. trestní oznámení na RNDr. Jindřicha Petrlíka, který na veřejném slyšení Evropské unie informoval o sérii vážných havárií Spolany (3) nebo na Greenpeace v souvislosti s úspěšnou kampaní proti nebezpečným PVC hračkám (4).

 

Vedení Spolany ponechávalo léta zamořené budovy a pozemky nezabezpečené před úniky jedů. Po vážných chemických haváriích při povodni v srpnu 2002 Spolana přiznala únik tisíců tun chemikálií do Labe i do ovzduší. Greenpeace a Státní veterinární správa prokázaly v okolí podniku nepoživatelné ryby, vejce a drůbež s vysokým obsahem těch toxických látek, kterými je právě Spolana kontaminována (dioxiny, PCB, DDT, hexachlorbenzen a rtuť). Česká inspekce životní prostředí sice udělila Spolaně pokutu ve výši 1,4 mil. Kč, ale Ambrozkovo ministerstvo vyhovělo odvolání Spolany a pokutu zrušilo. Vedení Spolany odmítá převzetí zodpovědnosti za ohrožení životního prostředí a zdraví lidí (5).

 

Poznámky pro editory:

(1) Právní zástupce Pavla Švarce advokát JUDr. Stanislav Devátý, Dr. podal dne 14. srpna 2003 žalobu, kterou od Dětí Země Brno žádá odškodnění sto tisíc korun a veřejnou omluvu za údajně nepravdivé tvrzení o tom, že se Švarc stal Ropákem 2002 mj. „za osobní angažovanost na přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což nyní šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže“. Podle Švarce prý „není toto tvrzení pravdivé, protože objektivně navozuje u každého příjemce této informace, že se dotyčný podílel na nezákonné činnosti, což jednoznačně poškozuje jeho čest a důstojnost a snižuje jeho vážnost ve společnosti“.

(2) Jako předseda představenstva Spolany, a. s. a generální ředitel Unipetrolu, a. s. byl Pavel Švarc nominován organizacemi Greenpeace ČR a Arnika do ankety Ropák 2002. V dubnu 2003 byl na základě rozhodnutí více než stočlenné Komise složené ze známých osobností veřejného života ropákem zvolen. Zároveň získal 2. místo v anketě Zelená perla 2002 za výrok, kterým zlehčoval únik více než 80 tun chlóru do Labe při zatopení Spolany v srpnu 2002: „V podstatě jsme nachlorovali Labe... S nadsázkou se dá říci, že jsme něco učinili i pro hygienu“. Více tisková zpráva Dětí Země z 25. dubna 2003, http://www.detizeme.cz/ropak

(3) Více tisková zpráva Dětí Země „Policie rozhodla: Kritika PVC není trestným činem“ ze dne 5. března 2001, http://archivdz.wz.cz/tisk/Tisk01/trestni.htm

(4) Greenpeace dosáhlo v letech 2000-1 stažení nebezpečných hraček z PVC z prodeje v obchodním domě KOTVA, řetězcích supermarketů TESCO a Julius Meinl. Dobrovolný závazek neprodávat tyto PVC hračky přijali Carrefour, McDonald´s a KRONE. Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR z 27. února 2001 č. 84/2001 Sb. omezila prodej PVC hraček obsahujících toxické ftaláty pro děti do tří let věku. Více tisková zpráva „Nová vyhláška děti od nebezpečných hraček z PVC neuchrání“ z 26. února 2001, http://www.greenpeace.cz/release/01/010226.htm

(5) Více tisková zpráva Greenpeace „Spolana je zamořena stejnými jedy jako potraviny z okolí“ ze dne 30. června 2003, www.greenpeace.cz/release/03/030630.html

zpět