Projekt pro vyšší transparentnost

Tiskové zprávy

projekt vznikl ve spolupráci s GREENPEACE s podporou nadace OSF

Krajský soud v Brně již podruhé uznal žalobu Pavla Švarce

datum: 2005-11-22, kategorie: Spolana

Děti Země Brno zvažují opět podat odvolání k Vrchnímu soudu do Olomouce. Dnes bylo u Krajského soudu v Brně rozhodnuto, že Děti Země Brno se mají generálnímu řediteli a předsedovi představenstva firmy Čepro, a. s. Pavlovi Švarcovi a Ropákovi roku 2002 veřejně omluvit.

Soudce Milan Páleníček stejně jako ve svém prvním rozsudku loni v únoru znovu Dětem Země vyčítá, že jestliže zveřejnily kritiku Švarce při jeho osobní angažovanosti na přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci Spolany, a. s. bez výběrového řízení, měly ve své tiskové zprávě uvést i fakta, aby si každý čtenář udělal hodnotící úsudek sám o oprávněnost této kritiky.

Děti Země tuto argumentaci odmítají jako nepochopení smyslu mediální práce a celé ankety o titul Ropák roku.

„I když jsme předložili řadu dokladů a dokonce si vynutili i výslech svědků, tak na rozsudku se to z podivných důvodů neprojevilo. Soudce pořád trvá na tom, že v tiskových zprávách musejí být uvedena všechna skutková tvrzení a pak i případně kritika, což je podle mě obtížně reálné,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Pavel Švarc se podle nich opakovanými slovními projevy na jednání v Neratovicích v červnu 2002 angažoval ve prospěch použití metody sanace dioxiny napadených budov metodou BCD, na níž v té době měla v ČR licenci jen firma Sita Bohemia, a. s, takže výběrové řízení nebylo Fondem národního majetku vyhlášeno. Přitom podle Greenpeace ČR existuje řada jiných, možná levnějších a ekologicky příznivějších, metod.

„Dva dny jsem soudci popisovala projevy pana Švarce o jeho angažovanosti, takže se mi zdá absurdní, že se jimi nakonec odmítl zabývat. Efektivnost tohoto procesu tak ve mě vzbuzuje velké rozpaky “ uvedla bývalá náměstkyně ministra životního prostředí Eva Tylová, která byla vyslechnuta jako svědkyně.

Přehled hlavních událostí:
1)25. 04. 2003 = vyhlášení Pavla Švarce Ropákem 2002 v anketě o antiekologický čin
2)14. 08. 2003 = podání žaloby Pavla Švarce proti Dětem Země Brno na ochranu osobnosti
3)06. 02. 2004 = vydáni 1. rozsudku Krajským soudem v Brně s uznáním žaloby
4)20. 05. 2004 = zaslání odvolání Dětmi Země Brno k Vrchnímu soudu v Olomouci
5)31. 05. 2005 = zrušeni 1. rozsudku usnesením Vrchního soudu v Olomouci
6)21. 11. 2005 = vydání 2. rozsudku Krajským soudem v Brně s uznáním žaloby

zpět